کروم از طریق سرویس ­های گوگل کاربران را مخفیانه احراز هویت می­ کند

کاربران سرویس­ های گوگل (مانند جیمیل) اخیرا با ویژگی جدیدی مواجه شده ­اند که در آن سرویس­ ها بصورت خودکار با مرورگر کروم هماهنگ شده و بدون نیاز به وارد کردن نام کاربری و رمز، کاربر در مرورگر کروم احراز هویت می ­شود.

گوگل مرورگر کروم را بروز رسانی کرده و این ویژگی را بدون اعلان عمومی به آن افزوده است. کاربران بدون اینکه در مرورگر احراز هویت شوند، تصویر خود را در گوشه بالایی مرورگر خواهند دید.

اولین بار پروفسور متیو گرین، استاد ارزهای رمزپایه در دانشگاه جان هاپکینز متوجه وجود این ویژگی شد و با نامگذاری آن با عنوان “سیاست احراز هویت اجباری غیر دوستانه” از گوگل خواهان ارائه توضیح شد.

در برابر این اعتراض، تیم کروم در دفاع از خود اعلام کرد که احراز هویت به معنی ارسال داده های کاربر به سرورهای گوگل نیست.

در جواب مجموعه ­ای از پست های توییتر که با افزده شدن این ویژگی دغدغه حفظ حریم خصوصی کاربران را داشتند، نماینده تیم کروم اعلام کرد اگرچه کاربر در حین استفاده از سرویس­ های گوگل بصورت خودکار در مرورگر کروم احراز هویت می ­شود، اما داده ­های او بر خلاف حالتی که مستقیما در این مرورگر احراز هویت می­ کند ضبط نشده و برای گوگل ارسال نمی ­شود.

این ویژگی با هدف ممانعت از وقوع اتفاقات ناخواسته در دستگاه ­های مشترک طراحی شده است. در گذشته برخی از کاربران در هنگام خروج از سرویس مورد استفاده خود به اشتباه فکر می­ کردند که از کروم نیز خارج شده اند و این مساله باعث بروز مشکلات فراوانی در دستگاه ­های مشترک شده بود.

واسط کاربری جدید، هر گاه وارد یک حساب گوگل می ­شوید این مساله را صراحتا به شما یادآوری می ­کند. علاوه بر این، اکنون در زمان ترک رایانه به اشتراک گذاشته شده، تنها باید از یک حساب خارج شوید و به تبع آن بصورت اتوماتیک از بقیه حساب­ ها نیز خارج می­ شوید.

تاریخ: 24/9/2018 – 2/7/1397

منبع: www.itpro.co.uk

فهرست